x
Breaking News
More () »

Spokane's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports and more | Spokane, Washington | KREM.com

Voter Guide: Everything you need to know about the November election in Washington, Idaho

Here are answers to important questions and a guide to the candidates on your ballot in Washington and Idaho for the 2020 General Election on Nov. 3.

SPOKANE, Wash. — Election Day is here, and voters in Washington and Idaho are casting their ballots for various local, state and national races.

Tuesday, Nov. 3 is the last day to vote in-person in Idaho. It's also the last day to postmark or drop off a mail-in ballot in Washington. In Idaho, the elections office needs to receive ballots by election day.

This guide contains information on how to register to vote, some of the key races and more. 

KREM will provide live updating results on many big races in Washington and Idaho on our our Elections page. Tune in to KREM 2 News for live coverage, and find updates on KREM.com and the KREM 2 mobile app

RELATED: How to get 2020 election results, watch live coverage from KREM 2

Election coverage from the KREM Voter Access Team

When will we know the results?

In Washington, counties must certify results by Nov. 24, which is three weeks after the election. The Washington Secretary of State must certify the results for the state on December 3.

For Idaho, counties must certify election results by Nov. 13, just 10 days after the election. The state’s deadline is Nov. 18.

National media outlets, such as the Associated Press and CBS, usually project national races on the night of the election. Examples of these races are the presidency, senators and representatives.

RELATED: VERIFY: Spokane County processes mail-in ballots as they arrive, not all at once

Races to Watch

The following are a list of some of the biggest races in eastern Washington and North Idaho. An asterisk (*) next to a candidate's name denotes they are the incumbent in that race. The following letters denote the party/party preference listed on the ballot for each candidate:

  • (R) - Republican Party/GOP
  • (D) - Democratic Party
  • (I) - Independent/Independent Party
  • (L) - Libertarian Party
  • (G) - Green Party
  • (NA) or blank - No Party Preference listed, no party given, or the race is nonpartisan

National Races

President

  • Donald Trump (R)*
  • Joe Biden (D)
  • Jo Jorgensen (L)
  • Howie Hawkins (G)

RELATED: North Idaho projects record-breaking voter turnout

Washington

Statewide Races to Watch

Washington Governor

  • Jay Inslee (D)* 
  • Loren Culp (R)

Washington 5th Congressional District 

  • Cathy McMorris Rodgers (R)*
  • Dave Wilson (D)

Washington 4th Legislative District Representative - Seat 1

  • Bob McCaslin (R)
  • Lori Feagan (D)

Washington 4th Legislative District Representative - Seat 2

  • Lance Gurel (D)
  • Rob Chase (R)

Sex-ed referendum - Referendum 90

A referendum on a sexual education bill passed earlier this year, Senate Bill 5395, will allow voters to decide whether to keep or repeal the legislation. The bill is currently suspended pending the results of the referendum, according to the Washington Department of Education.

Washington 4th Congressional District 

  • Dan Newhouse (R)*
  • Douglas E. McKinley (D)

Spokane County Commissioner District 1

  • Josh Kerns (R)*
  • Ted Cummings (D)

Spokane County Commissioner District 2

  • Mary Kuney (R)
  • David Green (D)

RELATED: What you need to know about voting by mail in the Inland Northwest

Other Spokane County Races

Washington 3rd Legislative District – State Senator

  • Andy Billig (D)*
  • Dave Lucas (R)

Washington 3rd Legislative District Representative – Position 1

  • Marcus Riccelli (D)*
  • Laura D. Carder (R)

Washington 3rd Legislative District Representative  – Position 2

  • Timm Ormsby (D)*
  • Bob Apple (R)

Washington 4th Legislative District – State Senator

  • Mike Padden (R)*
  • John Roskelley (D)

Washington 6th Legislative District Representative – Position 1

  • Mike Volz (R)*
  • Zack Zappone (D)

Washington 6th Legislative District Representative – Position 2

  • Jenny Graham (R)*
  • Tom McGarry (D)

Washington 7th Legislative District Representative – Position 1

  • Jacquelin Maycumber (R)*
  • Georgia D. Davenport (D)

Washington 7th Legislative District Representative – Position 2

  • Joel Kretz (R)*
  • JJ Wandler (I)

RELATED: Washington primary turnout set for record highs, despite COVID-19, USPS challenges

Other State or Multi-County Washington Races

Washington Secretary of State

  • Kim Wyman (R)*
  • Gael Tarleton (D)

Washington Lt. Governor

  • Denny Heck (D)
  • Marko Liias (D)

Washington Attorney General

  • Bob Ferguson (D)*
  • Matt Larkin (R)

Washington State Superintendent of Public Instruction – Nonpartisan

  • Chris Reykdal*
  • Maria Espinoza

Washington State Treasurer

  • Mike Pellicciotti (D)
  • Duane A. Davidson (R)*

Washington State Auditor

  • Pat (Patrice) McCarthy (D)*
  • Chris Leyba (R)

Washington State Insurance Commissioners

  • Mike Kreidler (D)*
  • Chirayu Avinash Patel (R)

Washington State Commissioner of Public Lands 

  • Hilary Franz (D)*
  • Sue Kuehl Pederson (R)

Washington 9th Legislative District – State Senator

  • Mark G. Schoesler (R)*
  • Jenn Goulet (D)

Washington 9th Legislative District Representative – Position 1

  • Mary Dye (R)*
  • Brett Borden (L)

Washington 9th Legislative District Representative – Position 2

  • Joe Schmick

Washington 12th Legislative District Representative – Seat 1

  • Adrienne Moore (D)
  • Keith Goehner (R)*

Washington 12th Legislative District Representative – Seat 2

  • Mike Steele (R)*

Washington 12th Legislative District – State Senator

  • Brad Hawkins (R)*

Washington 13th Legislative District Representative – Seat 1

  • Eduardo Castaneda-Diaz (D)

John ‘the man’ Malan (List Classical Democrat preference)

  • Tom Dent (R)*

Washington 13th Legislative District Representative – Seat 2

  • Alex Ybarra (R)*

Washington Supreme Court Justice Position 3

  • Dave Larson
  • Raquel Montoya-Lewis

Washington Supreme Court Justice Position 6

  • Richard S. Serns
  • G. Helen Whitener

RELATED: Election night watch parties go virtual amid coronavirus pandemic

Grant County

Grant County Commissioner District 1

  • Earl Romig (R)
  • Danny Stone (R)

Grant County Commissioner District 2

  • Tom Taylor (R)
  • Rob Jones (R)

Stevens County

Stevens County Commissioner 1

  • Wes McCart (R)*
  • Michael R. Bell (D)

Stevens County Commissioner 3

  • Malcolm R. Friedman (NA)
  • Greg J. Young (R)

Ferry County

Ferry County Commissioner 1

  • Derek Gianukakis (R)
  • Rick Diamond (R)

Ferry County Commissioner 3

  • Michael Heath (R)
  • Howard (Howie) Hambleton (R)*

Pend Oreille County

Pend Oreille County Commissioner 1

  • John Gentle (R)
  • Phyllis Jean Kardos (D)

Pend Oreille County Commissioner 3

  • Brian Smiley (R)
  • Paul F Mahre (I)

Adams County

Adams County Commissioner District 1

  • Dan Blankenship (R)
  • John N. Marshall (R)*

Adams County Commissioner District 2

  • Jay R. Weise (R)
  • Ken Johnson (R)

Whitman County

Whitman County Commissioner 2

  • Tom Handy (NA)
  • Dean Kinzer (R)*

Columbia County

Columbia County Commissioner 2

  • Marty Hall (R)
  • Mike Talbott (R)*

Garfield County

Garfield County Commissioner 1

  • Jim Nelson (R)
  • Vonni (Vonda) Mulrony (R)

Garfield County Commissioner 2

  • Larry Ledgerwood (NA)
  • Wynne McCabe (NA)

Asotin County

Asotin County Commissioner 1

  • Brian Shinn (NA)*
  • Brad Gary (NA)

Asotin County Commissioner 2

  • Chris Seubert (R)*
  • Michael (Mike) Henze (NA)

RELATED: VERIFY: Yes, the president can nominate a replacement for RBG before the end of his term

Idaho

North Idaho Races to Watch

United States Senator

  • Ray J. Writz (C)
  • Paulette Jordan (D)
  • Jim Risch (R)*
  • Natalie M. Fleming (I)

United States Representative District 1

  • Rudy Soto (D)
  • Joe Evans (L)
  • Russ Fulcher (R)

Idaho 1st Legislative District – State Senator

  • Vera Gadman (D)
  • Jim Woodward (R)*

Idaho 1st Legislative District Representative – Position A

  • Gail Bolin (D)
  • Heather Scott (R)*

Idaho 1st Legislative District Representative – Position B

  • Stephen F. Howlett (D)
  • Sage G. Dixon (R)*

Idaho 2nd Legislative District – State Senator

  • Steve Vick (R)*

Idaho 2nd Legislative District Representative – Position A

  • Vito Barbieri (R)*

Idaho 2nd Legislative District Representative – Position B

  • Jennifer Luoma (L)
  • Doug “Doug O” Okuniewicz (R)

Idaho 3rd Legislative District  – State Senator

  • Peter Riggs (R)

Idaho 3rd Legislative District Representative – Position A

  • Christopher S. Matthews (D)
  • Ron Mendive (R)*

Idaho 3rd Legislative District Representative – Position B

  • Teresa Borrenpohl (D)
  • Tony Wisniewski (R)*

Idaho 4th Legislative District – State Senator

  • Sharon “Shari” L. Williams (D)
  • Mary Souza (R)*

Idaho 4th Legislative District Representative – Position A

  • Jim Addis (R)*

Idaho 4th Legislative District Representative – Position B

  • Paul Amador (R)*

Idaho 5th Legislative District – State Senator

  • David Nelson (D)*
  • Dan Foreman (R)

Idaho 5th Legislative District Representative – Position A

  • Dulce Kersting-Lark (D)
  • Brandon Mitchell (R)

Idaho 5th Legislative District Representative – Position B

  • James Hartely (C)
  • Renee Love (D)
  • Caroline Nilsson Troy (R)*

Idaho 6th Legislative District – State Senator

  • Dan Johnson (R)*

Idaho 6th Legislative District Representative – Position A

  •  Aaron von Ehlinger (R)

Idaho 6th Legislative District Representative – Position B

  • Mike Kingsley (R)*

Idaho 7th Legislative District – State Senator

  • Carl G. Crabtree (R)*

Idaho 7th Legislative District Representative – Position A

  • Priscilla Giddings (R)*

Idaho 7th Legislative District Representative – Position B

  • Charlie Shepherd (R)*

Kootenai County Commissioner District 1

  • Bill Brooks (R)

Kootenai County Commissioner District 2

  • Chris Fillios (R)

Kootenai County Sheriff

  • Mike Bauer (I)
  • Justin Nagel (L)
  • Robert “Bob” Morris (R)

RELATED: VERIFY: The difference between absentee ballots and mail-in ballots

RELATED: Voter Guide 2020: State and federal races for Idaho's November general election

Other County, Local Idaho Races

Bonner County

Bonner County Commissioner District 1

  • Stephen R. Bradshaw (R)*
  • Steve Johnson (D)

Bonner County Sheriff

  • Cindy L. Marx (D)
  • Daryl Wheeler (R)*

Boundary County

Boundary County Commissioner District 2

  • Tim Bertling
  • Philip Sweet

Boundary County Sheriff

  • Dave Kramer*
  • Larry “Doc” Vandenberg

Latah County

Latah County Commissioner District 2 

  • Tom Lamar (D)*
  • Gabriel Rench (R)

Nez Perce County

Nez Perce County Commissioner District 1

  • Don Beck (R)*
  • Jim Kleeburg (I)

Nez Perce County Commissioner District 2 

  • Douglas W. Havens (R)*
  • Jeff Nesset (I)

Nez Perce County Sheriff

  • Joe Rodriguez (R)*
  • Bryce Scrimsher (I)

Idaho County

Idaho County Commissioner District 2

  • Ted Lindsley (R)
  • Joe Cladouhos (R)

Idaho County Sheriff

  • Casey M. Zechmann Sr. (I)
  • Doug Ulmer (R)