WA BOYS PREP BASKETBALL

Class 1A CTL-NEA XO

Regional Qualifier

Cashmere 85, Lakeside (Nine Mile Falls) 60

Okanogan 59, Newport 55

Class 1B NE District 7

Championship

Odessa 53, Almira/Coulee-Hartline 51

Class 2A GNL-CWAC

Regional Qualifier

Clarkston 63, Ephrata 35

Pullman 76, Prosser 60

 

Class 2B Northeast

Championship

St. George's 60, Asotin 47

Third Place

Liberty (Spangle) 55, Colfax 39

 

Class 3A GSL/MCC

Championship

Mt. Spokane 70, Kennewick 32=

Loser Out

Hermiston, Ore. 61, Kamiakin 55

Shadle Park 58, North Central 53

Class 4A GSL/MCC

Championship

Gonzaga Prep 64, Richland 47

Consolation Semifinal

Central Valley 51, University 50

Chiawana 78, Ferris 76

    

WA GIRLS PREP BASKETBALL

Class 1A CTL-NEA Glue X/O

Regional Qualifier

Cashmere 51, Deer Park 27

Medical Lake 59, Omak 33

Class 1B NE District 7

3rd Place

Inchelium 67, Wellpinit 55

Championship

Almira/Coulee-Hartline 42, Selkirk 23

Class 2A GNL-CWAC XO

Regional Qualifier

Clarkston 60, Selah 51

East Valley (Spokane) 63, Ellensburg 55

Class 2B Northeast

Championship

St. George's 59, Liberty (Spangle) 51

Third Place

Davenport 55, Colfax 36

Class 3A GSL/MCC

Championship

Mt. Spokane 46, Kamiakin 45

Loser Out

Kennewick 71, Hermiston, Ore. 52

North Central 76, Shadle Park 36

Class 4A GSL/MCC

Championship

Lewis and Clark 53, Central Valley 46

Consolation Semifinal

Chiawana 54, Walla Walla 36

University 53, Richland 45

ID GIRLS PREP BASKETBALL

Class 1AD1 

Championship

Shoshone 47, Genesee 37

Consolation

Grace 64, Notus 29

Third Place

Lapwai 67, Prairie 64

    

Class 1AD2 

Championship

Carey 56, Salmon River 48

Consolation

Genesis Preparatory Academy 41, Kendrick 33

Third Place

Nezperce 62, Sho-Ban 57

Class 3A

Championship

Sugar-Salem 57, Parma 40

Consolation

Snake River 47, Bonners Ferry 36

Third Place

Timberlake 55, Homedale 37

    

Class 5A

Championship

Eagle 51, Mountain View 47

Consolation

Lake City 47, Meridian 35

Third Place

Timberline 45, Boise 29