SPOKANE, Wash. — Highlights from all Washington A classification games and Idaho are in the video above, to watch State B highlights click here

WASHINGTON BOYS PREP BASKETBALL

Class 1A State

Semifinal

Zillah 64, La Center 59

    

Class 1B State

Consolation

Oakesdale 68, Naselle 62

Odessa 70, Riverside Christian 47 

Semifinal   

Yakama Tribal 55, Almira/Coulee-Hartline 53

    

Class 2A State

Consolation

Clarkston 47, Columbia River 40

Semifinal

Lynden 52, Pullman 40

    

Selah 61, Renton 56

    

Class 2B State

Consolation

Lake Roosevelt 56, Toutle Lake 48

Toledo 58, Willapa Valley 40

    

Semifinal

Kittitas 77, Brewster 71

St. George's 65, Life Christian Academy 57

    

Class 3A State

Semifinal

Mt. Spokane 65, Rainier Beach 60

    

Class 4A State

Consolation

Richland 83, Kentridge 59

    

Semifinal

Gonzaga Prep 61, Federal Way 53

    

WASHINGTON GIRLS PREP BASKETBALL 

Class 1A State

Semifinal

Lynden Christian 58, Medical Lake 34

    

Class 1B State

Consolation

Mount Vernon Christian 43, Concordia Christian 33

Sunnyside Christian 29, Selkirk 25
    

Semifinal 

Colton 83, Neah Bay 38

Pomeroy 48, Almira/Coulee-Hartline 47

    

Class 2A State

Consolation

Lynden 48, Port Angeles 33

    

Semifinal

East Valley (Spokane) 67, White River 26

Washougal 53, Clarkston 45

    

Class 2B State

Consolation

Davenport 48, South Bend 31

St. George's 55, Brewster 45

Semifinal

Liberty (Spangle) 60, Wahkiakum 54

Class 3A State

 Semifinal

Mt. Spokane 52, Garfield 46

Prairie 67, Kamiakin 62, OT

    

Class 4A State 

Consolation

Central Valley 52, Inglemoor 41   

Glacier Peak 53, Woodinville 51

    

Semifinal

Eastlake 76, Bellarmine Prep 46 

Lewis and Clark 64, Kentridge 55

IDAHO BOYS PREP BASKETBALL

Class 1AD1 State

Consolation

Ambrose School 59, Challis 38
  

Semifinal 

Potlatch 45, Valley 41

Prairie 59, Lapwai 42

    

Class 1AD2 State

Consolation

Salmon 53, Mackay 45

Semifinal

Garden Valley 54, Logos 48

Lighthouse Christian 56, Genesis Preparatory Academy 53

    

Class 2A State 

Semifinal

St. Maries 42, Ririe 34

    

Class 3A State

Consolation

Parma 58, Timberlake 47

    

Semifinal

Sugar-Salem 57, Kimberly 52

Class 4A State

Consolation

Twin Falls 68, Moscow 51

Class 5A State

Semifinal

Madison 65, Post Falls 48