State tournament schedules and scores for Washington

Print
Email
|

by KREM 2 Sports

KREM.com

Posted on May 25, 2011 at 4:03 PM

Updated Sunday, May 29 at 8:47 AM

Softball

Saturday, 28th

Semifinals

1A(Merkel Park, Spokane)

Connell 7, Colville 6
Onalaska 8, Lakeside 7

1B(Gateway Sports Complex, Yakima)

Championship

Colton 10, Almira/Coulee-Hartline 8

Friday, May 27th (First Round)

3A (RAC, Lacey)
Mt. Spokane 7, Capital 2
Mountlake Terrace 11, University 8

Quarterfinals

Bainbridge 6, Mt. Spokane 0

2A (Carlon Park, Selah)
West Valley 10, W.F. West 5

Quarterfinals

Anacortes 10, West Valley 0

1A (Franklin Park, Spokane)
Colville 17, Zillah 0 (5 innings)
Connell 13, Chelan 4
Lakeside 8, Montesano 1

Quarterfinals

Colville 2, Castle Rock 1
Lakeside 13, Cle Elum/Roslyn 2

2B (Gateway Sports Complex, Yakima)
Dayton 5, Reardan 1
Mossyrock 13, Brewster 2
Kettle Falls 13, LaConner 10
Northwest Christian 8, Warden 4
Colfax 12, Liberty Bell 2

Quarterfinals

DeSales 8, Northwest Christian 1
Mossyrock 10, Kettle Falls 0
Pe Ell 16, Colfax 0

1B (Gateway Sports Complex, Yakima)
Almira/Coulee-Hartline 35, Highland Christian 7 (5 innings)
Garfield-Palouse 16, Wishkah Valley 2 (5 innings)
Selkirk 16, Quilcene 5 (5 innings)
Colton 7, Sunnyside Christian 5

Semifinals

Almira/Coulee-Hartline 4, Garfield-Palouse 0
Colton 8, Selkirk 4

Boys Soccer

Friday, May 27th (Semifinals)

2A
Lynden 1, East Valley (Spokane) 0

Saturday, May 21st (Quarterfinals)

2A
East Valley (Spokane) 2, Ellensburg 1
 

Baseball

Friday, May 27th (Semifinals)

2A
Burlington-Edison 8, Clarkston 3

Saturday, May 28th (Championship)

1B
St. John-Endicott v. Almira/Coulee-Hartline, Parker Field (Yakima) 7pm

Saturday, May 21st (First Round)

4A
Richland 5, Ferris 4

2A
Pullman 4, East Valley (Yak) 3
Clarkston 8, Selah 2

2A Quarterfinals

Clarkston 6, Pullman 1

1A
Zillah 5, Colville 4
Columbia (Burbank) 5, Freeman 1

2B
Warden 7, Kettle Falls 0
Colfax 8, Tekoa-Oakesdale/Rosalia 2
Mossyrock 11, Springdale 0
Lind-Ritzville/Sprague 4, Riverside Christian 2

2B Quarterfinals

Warden 14,Colfax 7
DeSales 5, Lind-Ritzville/Sprague 3

1B
St. John-Endicott 10, Lake Quinault 1
Colton 9, Curlew 7
Almira/Coulee-Hartline 15, Wilbur-Creston 1

1B Quarterfinals

St. John-Endicott 5, Oakville 0
Almira/Coulee-Hartline 6, Colton 3 (8 Innings)

Print
Email
|